porady nie od parady

Zioła w odchudzaniu

Zioła w kuchni jak wiadomo, stosowane są od najdawniejszych czasów. Mają działanie lecznicze, podnoszą walory smakowe potraw, poprawiają metabolizm człowieka. Często mają wpływ na obniżenie cholesterolu.

Niektóre z ziół znakomicie pomagają w walce z nadwagą. Dlatego też nie bójmy się używać tych przypraw w kuchni! Nadają się do wszystkich potraw, zarówno sałatek, zup, potraw z mięsa i ryb, a także świetnie sprawdzają się jako napary do picia między posiłkami.

I tak Bazylia, znakomity dodatek do sałatek, ma właściwości trawienne tłuszczu i białka, reguluje poziom cholesterolu. Można dodawać ją również do zup, twarożku, duszonych warzyw, nacierać mięso przed przyrządzeniem. Jest główną przyprawą w kuchni włoskiej, świetnie komponuje się z pomidorami.

Tymianek również ułatwia trawienie tłustych pokarmów, a ponadto działa bakteriobójczo. Jest charakterystyczną przyprawą w kuchni francuskiej. Dodaje się go do ostrych sosów, potraw z grochu i fasoli, kaczki, królika, cielęciny, ryb.

Cząber łagodzi stany zapalne, pobudza wydzielanie soku żołądkowego, stosowany w niestrawności, działa przeciwskurczowo i wiatropędnie. Jest doskonałym dodatkiem do potraw z roślin strączkowych, potraw z grzybów, ryb, królika.

Majeranek w diecie bezsolnej z powodzeniem może zastąpić sól, zapobiega wzdęciom, zapobiega stanom skurczowym żołądka i jelit. Dodaje się go do potraw z roślin strączkowych, pieczonych mięs, ryb. Doskonale harmonizuje z tymiankiem.

Pieprz pobudza wydzielanie soków trawiennych, wspomaga proces trawienia. Jest pomocny we wszelkiego rodzaju dietach. Zastosowanie pieprzu w kuchni jest nieograniczone. Dodaje się go prawie do wszystkich potraw.

Mięta wspomaga wydzielanie żółci, obniża ciśnienie krwi, reguluje proces trawienia. Świeżą można używać jako dodatek do sałatek lub wrzucić kilka listków do wody mineralnej, suszona – znakomita do picia.

Oregano zmniejsza fermentację w przewodzie pokarmowym, działa wiatropędnie. Jako przyprawa stosowany jest do pieczonych mięs i ziemniaków. Dobrze komponuje się z potrawami z ryb i jaj. Jest świetnym dodatkiem do pizzy i pomidorów.

Rozmaryn ułatwia trawienie, wzmaga apetyt, polepsza krążenie krwi. Przyprawia się nim potrawy z ryb, baraniny i dziczyzny. Znakomicie komponuje się z majerankiem i cząbrem.

Kminek bardzo dobry na procesy trawienne,wzmacnia żołądek, wątrobę, śledzionę i jelita. Jest to przyprawa do potraw ciężkostrawnych. Mielonym kminkiem przyprawia się potrawy niegotowane (sałatki), natomiast całe ziarna dodaje się do wypieku pieczywa, potraw z kapusty, ryb i mięsa.

Kolendra pobudza wydzielanie soku żołądkowego, działa rozkurczowo oraz wiatropędnie. Przyprawia się nią dania mięsne, zwłaszcza z jagnięciny, indyka i wieprzowiny. Jest także składnikiem marynat i kiszonek, dobrze komponuje się z sałatą oraz zupami np.: grochową czy fasolową. Kolendrę stosuje się również do pieczywa i pierników.