Dieta South Beach

Przebój XXI wieku

Najnowsza dieta opracowana przez amerykańskiego kardiologa Arthura Agatstona. Łączy eliminację złych węglowodanów ze spożywaniem zdrowych tłuszczów. Zakłada, że większość osób z nadwagą ma kłopoty z metabolizmem węglowodanów, co jest pochodną złych praktyk produkcyjnych i brakiem w potrawach błonnika. Z badań amerykańskich naukowców wynika, że gromadzenie tłuszczu, zwłaszcza w okolicach pasa, jest spowodowane zbyt dużą ilością cholesterolu i wzrastającą opornością insulinową (tzw stan przedcukrzycowy)

Dieta dr Agatstona pozwala szybko ograniczyć masę ciała, równocześnie bardzo korzystnie zmienić parametry krwi i chronić swoje serce. Ryzyko udarów czy chorób serca maleje KILKUKROTNIE! Dieta jest skomponowana w taki sposób, że pozwala jeść do syta – bez ograniczeń ilościowych, bez uczucia głodu. Więcej – nie wymaga się dużej aktywności ruchowej! Jasne – ćwiczenia przyspieszają chudnięcie, ale bez ćwiczeń masa ciała też spada! Ponad 4 kg tygodniowo!

Dieta South Beach tym się różni od diety nisko węglowodanowej Atkinsa – że nie ogranicza zdrowych i smacznych węglowodanów. Wręcz przeciwnie – zachęca do jadania owoców, warzyw, pełnych ziaren i JEDNOCZEŚNIE – obok białek – zdrowych tłuszczów. Diety zawodzą, bo są zbyt skomplikowane, bo wymagają zbyt dużej dyscypliny, bo są sporym obciążeniem dla organizmu. Dieta South Beach nie wymaga stosowania złożonych jadłospisów. Nie pozostawia stosującego NIGDY głodnym. Została skonstruowana w oparciu o obserwację błędów ludzi i ze zrozumieniem ich słabości... Dopuszcza jedzenie wielu pysznych i pożywnych potraw. Bez ograniczeń i liczenia kalorii, procentowego składu tłuszczów.
Jedyna dieta która pozwala jeść do woli. Ale jeść mądrze...

Mądrze, czyli unikając tłuszczów typu trans i przetworzonych bezbłonnikowych węglowodanów. Wolno i należy jeść węglowodany NISKOGLIKEMICZNE. Wskaźnik glikemiczny to pojęcie opracowane w latach 70-tych XX wieku przez dr Davida Jenkinsa z Uniwersytetu w Toronto. Wskazuje on, do jakiego stopnia spożycie określonego pokarmu podnosi poziom glukozy we krwi, a tym samym wpływa na przybieranie na wadze.

Dlatego niezdrowe i zakazane są:
pączki, gofry, rogaliki francuskie, babeczki, torty, biały chleb, kajzerka, pszenny chleb tostowy, większość muesli, preparowana pszenica, płatki kukurydziane, chipsy, wafle waniliowe, kakersy, lody... pszenne makarony
Możemy i powinniśmy jadać białka – ryby, steki, nabiał (sery, mleko), warzywa, część owoców, rośliny strączkowe...
Oczywiście czasami nie możemy sobie odmówić zjedzenia kawałka ciasta, albo najdzie nas nieprzeparta ochota na lody. To ludzkie i zrozumiałe. Ale dieta SOUTH BEACH - to sposób na bycie zdrowym, nie tylko szczupłym...
W drugiej części diety przedstawimy szczegółowy jadłospis.
Wcześniej jednak zaznaczymy, że jajka – według najnowszych badań są BARDZO ZDROWE!!! Nie zawierają tłuszczów nasyconych, są źródłem naturalnej witaminy E, regenerują wątrobę, powodują wzrost dobrych frakcji cholesterolu i są nieocenionym źródłem białka..

Dobre i złe tłuszcze.

Przed kilkudziesięciu laty uważano, że wszystkie tłuszcze są niezdrowe. Piramidy żywienia – do dziś są oparte na węglowodanach i zalecają ograniczanie spożycia tłuszczu. Dopiero ogromna kariera poglądów doktora Atkinsa – spowodowała pogłębienie badań. Dziś – wiemy już na pewno:
musimy ograniczać spożycie tłuszczów typu TRANS – przemysłowo rafikowanych, opartych na tłuszczach zwierzęcych, tłuszczów dodawanych do gotowych ciasteczek, chipsów, batonów, na których smażone są frytki...
Nie bójmy się natomiast tłuszczów ZDROWYCH: produkowanych na bazie roślinnej, z pierwszego tłoczenia, z oliwek, orzeszków arachidowych, nawet rzepaku. Polubmy ryby, im tłustsze tym lepiej – te zawierają kwasy OMEGA – zbawienne dla obniżania cholesterolu LDL (niezdrowych lipoprotein o małej gęstości) i zwiększające ilość cholesterolu HDL (zdrowych i koniecznych lipoprotein o dużej gęstości). Warzywa polane dobrą oliwą z oliwek, garść orzechów, migdały – są zbawienne dla składu krwi i OBNIŻAJĄ wagę!

Dieta SOUTH BEACH składa się z dwóch faz. W I fazie (trwającej tydzień) ograniczamy prawie całkowicie spożycie węglowodanów. W fazie II - wprowadzamy węglowodany niskoglikemiczne. W fazie III – kiedy masa ciała spadnie pomimo braku głodu i jedzenia do syta, skład krwi będzie idealny – sami będziecie unikać produktów niezdrowych.

Co pić?

Musimy unikać napojów słodzonych i piwa (ma bardzo wysoki indeks glikemiczny)
Pijemy wodę (może być gazowana), lekkie herbaty, kawę, a jeśli musimy colę to wersję bezcukrową (nie jest zdrowa z powodu chemicznych dodatków, ale nie ma cukru). Ile? Niektórzy twierdzą, że należy pić ponad 2 litry wody dziennie. Byłoby dobrze, ale pamiętajmy, że za wyjątkiem letnich upałów (kiedy tracimy wodę pocąc się) – mało kto potrafi tygodniami pić aż tak dużo.
Unikajmy soków, zwłaszcza z kartonów – są zawsze słodzone. Jeśli już musimy – pijmy sok świeżo wyciśnięty – będzie obok fruktozy zawierał sporo błonnika. I wyciskajmy grejpfruty a nie pomarańcze.
Zauważmy, że w godzinach popołudniowych większość z nas robi się senna..
Marzymy o czymś słodkim.. Mały batonik doda nam tyle energii.. A po zjedzeniu – działa!! Od razu lepiej. To dowód na poważne zaburzenie metabolizmu – to hipoglikemia reaktywna. Za mało cukru we krwi. Nasz organizm w procesie trawienia wydobywa cukry z węglowodanów, część wprowadza do krwi, część MAGAZYNUJE. Jak? Niestety – w postaci tłuszczu... Jak zapobiegać spadkowi zawartości tłuszczu?
-Jeść potrawy o niskim wskaźniku glikemicznym – długo są trawione i cukier w nich zawarty jest uwalniany stopniowo.
-Możemy PRZEWIDZIEĆ atak głodu i odpowiednio wcześnie zjeść przekąskę.
 

ĆWICZENIA FIZYCZNE.

Bardzo bardzo pomagają w redukcji masy ciała. Niemniej – mało kto – latami przyzwyczajony do samochodu, wind i kanapy przed telewizorem – potrafi radykalnie zmienić swoje przyzwyczajenia. Więcej – prawie nikomu się nie udaje... Badania wykazują, ze 2 do 4 % osób postanawiających zwiększyć swoja aktywność potrafi wytrwać w tym zamiarze dłużej niż 10 dni. Potwierdzi to każda siłownia. Kilka procent kupujących karnet dokona zakupu na kolejny miesiąc po raz drugi...
Dieta South Beach spowoduje spadek masy ciała BEZ konieczności ćwiczeń. Niejako przy okazji porządkowania gospodarki tłuszczowej organizmu. Niemniej – zachęcamy do podjęcia eksperymentu: codziennego spaceru. 20 minutowego. Nie sugerujemy biegania, ćwiczeń z maszynami, pompek czy katowania brzucha. Nic z tych rzeczy. Proponujemy spacer.
Już po tygodniu – będziecie zaskoczeni, że trwa dłużej. Sami go wydłużycie. A po dwóch – jeśli z jakichś powodów go opuścicie – będzie go brakowało :-)
 
JADŁOSPIS
 
Posiłki bez podanych wielkości. Należy jeść do woli, tak aby nie czuć głodu. 
 

Co można jeść:
wołowina tylko chuda
wieprzowina:chudy bekon, szynka gotowana, polędwica
drób: piersi z kurczaka i indyka, szynka drobiowa 
owoce morza – wszystkie
jajka – bez ograniczeń
sery: nisko tłuszczowe (feta, mozarella, cheddar, ricotta)
warzywa: bakłażany, seler, rzepa, sałaty, grzyby itd.
tłuszcze: oliwa z oliwek, orzeszków arachidowych, rzepaku benecol
alkohol: lampka wina raz na 2 dni  

Czego nie można jeść:
wołowina – żeberka, wątroba
wieprzowina – golonka
kaczki, gęsi, nogi drobiowe
sery: brie, edam, żółte pełnotłuste
warzywa: buraki, kukurydza, marchew, ziemniaki

tłuszcze: smalec, margaryny, oleje roślinne bez adnotacji o pierwszym tłoczeniu
alkohol: zakazany, szczególnie piwo

 
Dzień 1
Śniadanie
            1 lub 2 jajka sadzone (na szynce lub bekonie)
            kawa lub herbata oczywiście niesłodzona – może być z chudym mlekiem
            szklanka soku pomidorowego
II Śniadanie
            ¼ sera mozarella (całej kuli), lub paluszek serowy
Lunch
            grillowana pierś z kurczaka(może być usmażona na patelni grillowej)
            sałatka warzywna (liście sałaty, papryka, ogórek, pomidory koktajlowe) z sosem winegret
Podwieczorek
            kalarepa
Obiad/Kolacja
            wędzony łosoś
            warzywa pieczone w piekarniku (pobierz nasz genialny przepis!!!)
            ogórek polany sosem z oliwy i posypany parmezanem
 
Dzień 2
Śniadanie
            omlet z bekonem i pieczarkami
            dwie rzodkiewki
            Kawa lub herbata
            szklanka soku wielowarzywnego
II Śniadanie
            serek topiony (dwa trójkąty)
Lunch
            sałatka grecka
Podwieczorek
            opakowanie serka wiejskiego
Obiad/Kolacja
            pieczony kurczak ( z rożna lub pieczony w piekarniku 60 minut w 200 stopniach)
            brokuły gotowane na parze
            krem z serka ricotta z sokiem cytrynowym
 
Dzień 3
Śniadanie
            fritata szpinakowa (podsmażyć na oliwie na patelni szpinak z czosnkiem, zalać go ubita    masą z dwóch trzech jajek z dodatkiem mleka)
            kawa lub herbata
            sok warzywny
II Śniadanie
            jajka na twardo
Lunch
            sałatka nicejska
Podwieczorek
            4 plastry mozarelli z 4 plastrami pomidora plus bazylia i oliwa
 Obiad/Kolacja
            wędzona makrela
            kiszona kapusta
            pieczone jabłko
 
Dzień 4
Śniadanie
            jajecznica na boczku
            trzy liście sałaty, pomidor
            kawa lub herbata
            sok pomidorowy
II Śniadanie
            serek oscypek
Lunch
            tatar z polędwicy wołowej
Podwieczorek
            kilka plastrów polędwicy wędzonej
Obiad/Kolacja
            stek wołowy z grilla (może być podany z sosem pomidorowym)
            pieczone warzywa
 
Dzień 5
Śniadanie
            kilka plastrów szynki
            mała sałatka z zielonych surowych warzyw
            kawa lub herbata
            woda mineralna
II Śniadanie
            dwa jajka na twardo
Lunch
            sałatka warzywna z grillowanym kurczakiem
Podwieczorek
            śledź w oleju, trzy rzodkiewki, liść sałaty
 Obiad/Kolacja
            gotowany łosoś w warzywach
 
Dzień 6
Śniadanie
            omlet z brokułami
            kawa lub herbata
            sok warzywny
II Śniadanie
            ćwiartka wędzonego kurczaka
Lunch
            szaszłyk rybny (grillowany albo wędzony) – bez słoniny – TYLKO kawałki mięsa i warzyw
Podwieczorek
            kuleczki z mozarelli    
Obiad/Kolacja
            steki z piersi kurczaka – grillowane
            opiekane pomidory
            fasolka zielona gotowana podana z sosem z oliwy i czosnku
 
Dzień 7
Śniadanie
            2 jajka na miękko
            4 rzodkiewki i liść sałaty
            kawa lub herbata
            woda mineralna
II Śniadanie
            roladka z indyka
Lunch
            sałatka warzywna z dodatkiem zimnej wołowiny
            pieczone jabłko
Podwieczorek
            seler z serkiem topionym
Obiad/Kolacja
            pieczona sola w sosie porowym
            pieczarki nadziewane gorgonzolą

Faza II

wprowadzamy niewielkie ilości zdrowych węglowodanów - niektóre owoce, brązowy ryż, pieczywo z pełnego ziarna, makarony razowe.
Faza I może być stosowana maksymalnie przez 2 tygodnie, maksimum 3. Fazę II można natomiast stosować przez wiele tygodni. Oczywiście efekty będą widoczne już po 14 dniach, ale nie ma przeszkód zdrowotnych do rygorystycznego jej stosowania aż do osiągnięcia wagi idealnej.
 
Dzień 8
Śniadanie
            pół grejpfruta
            grzanka z chleba razowego z plasterkiem sera żółtego
            kawa lub herbata
            woda mineralna
II Śniadanie
            150 g jogurtu o obniżonym poziomie tłuszczu
Lunch
            sałatka szefa kuchni (warzywa, szynka, żółty ser)
Podwieczorek
            jabłko
Obiad/Kolacja
            kurczak w ziołach (piersi drobiowe pieczone w bazyli, oliwie z oliwek, czosnku i cebuli)
            sałata zielona z sosem vinegret
 
Dzień 9
Śniadanie
            szklanka płatków zbożowych z dużą ilością błonnika plus mleko odtłuszczone
            pięć truskawek
            kawa lub herbata
            woda mineralna
II Śniadanie
            2 jajka na twardo
Lunch
            sałatka warzywna z tuńczykiem
Podwieczorek
            jabłko
Obiad/Kolacja
            stek grillowany z chudej wołowiny, sos salsa
            pieczone warzywa
 
Dzień 10
Śniadanie
            2 jajka sadzone na boczku
            grzanka (1 kromka) z pieczywa razowego
            kawa lub herbata
II Śniadanie
            mały odtłuszczony jogurt
Lunch
            kanapka (z razowego pieczywa) z chudym mięsem np. szynką drobiową, cebulą, musztardą
Podwieczorek
            mała mozarella
Obiad/Kolacja
            sałatka warzywna mieszana (ogórek, pomidor, cebula, kapusta pekińska), koniecznie z      czosnkiem i oliwą z oliwek
            piersi kurczaka usmażone bez tłuszczu na grillowej patelni
 
Dzień 11
Śniadanie
            szklanka truskawek z jogurtem odtłuszczonym
            kromka razowego pieczywa z serkiem topionym
            kawa lub herbata
II Śniadanie
            4 krakersy z pełnego ziarna
            serek wiejski
Lunch
            pomidor nadziewany pastą twarogowo-paprykową
Podwieczorek
            jabłko
 
Obiad/Kolacja
            pieczony kurczak z warzywami (wyluzowane pieczone mięso z piersi kurczaka – na ciepło – wymieszane z świeżymi warzywami)
            pomidory (krojone poprzecznie w plastry, z dużymi dzwonkami cebuli, polane obficie octem balsamicznym)
 
Dzień 12
Śniadanie
            jajka smażone na bekonie
            kilka rzodkiewek
            kawa lub herbata
            woda mineralna
II Śniadanie
            serek wiejski, dwa krakersy razowe
Lunch
            kanapka z rostbefem (pieczywo razowe, mięso siekane z pieczonej wołowiny), cebula,        nieduża ilość musztardy
Podwieczorek
            dwa pomidory
Obiad/Kolacja
            pieczone warzywa
            dorsz zapiekany z porami
 
Dzień 13
Śniadanie
            płatki owsiane (tradycyjne – z pełnych ziaren), z dodatkiem mleka odtłuszczonego, z          dodatkiem cynamonu (można tez dodać kilka truskawek)
            kawa lub herbata
            woda mineralna
II Śniadanie
            duża szklanka soku wielowarzywnego
Lunch
            śledź w oleju, grzanka z pieczywa pełnoziarnistego z liściem sałaty
Podwieczorek
            jogurt owocowy ale odtłuszczony
Obiad/Kolacja
            stek z dobrej wołowiny
            pomidory z cebulą i octem balsamicznym
 
Dzień 14
Śniadanie
            parówki z indyka (o małej zawartości tłuszczu)
            kromka razowego chleba z liściem sałaty i benecolem (obniża cholesterol)
            kawa lub herbata
            woda mineralna
II Śniadanie
            grzanka z pieczywa pełnoziarnistego z serem gorgonzola
Lunch
            sałatka grecka
Podwieczorek
            mały serek mozarella
Obiad/Kolacja
            pieczony halibut (posypany drobno pokrojonymi porami)
           pieczone warzywa
 
Oczywiście możemy zmieniać w poszczególne dni proponowane posiłki. TO PEWNA PROPOZYCJA, są ludzie którzy np. nie lubią mozarelli albo nie tolerują jogurtu..
W fazie II możemy sobie pozwolić na niewielkie desery – np. kilka winogron, garść orzechów, kilka kiwi, truskawki dodane do jogurtu czy pieczone jabłko...
 

 

Oferujemy następujące przepisy do diety:

Warzywa z rękawa

To naprawdę zaskakujące jak pyszne są warzywa przygotowywane w ten właśnie sposób.

Ponadto są niezwykle zdrowe - nie tracą soli mineralnych jak to się dzieje podczas gotowania w wodzie. Ponieważ są niskokaloryczne można pozwolić sobie na naprawdę solidną porcję.

Mogą stanowić samodzielne danie lub być dodatkiem np. do kawałka kurczaka lub ryby albo porcji kaszy gryczanej.

Do pieczenia w foliowym rękawie

( do kupienia w każdym supermarkecie – kosztuje kilka zł i ma kilka metrów długości )

nadają się znakomicie takie warzywa jak:

  • marchewka
  • seler
  • pietruszka
  • papryka czerwona i żółta
  • cukinia
  • kabaczek
  • brokuły
  • kapusta biała
  • kapusta włoska
  • kalarepka
  • cebula
  • czosnek

Przygotowanie:

2 spore marchewki, 1 pietruszkę, 1 czerwoną paprykę, 1 cebulę i 1/8 średniej główki kapusty po oczyszczeniu kroimy na dość duże kawałki ( kapustę kroimy wzdłuż głąba tak żeby się nie rozpadła ). Jeśli mamy ochotę dodajemy kilka ząbków czosnku. Posypujemy z umiarem vegetą lub kucharkiem i spryskujemy oliwą z oliwek. Mieszamy aby oliwa z przyprawą w miarę jednolicie pokryła warzywa cieniuteńką warstewką. Odcinamy potrzebną długość rękawa, spinamy z jednego końca dołączoną do rękawa spinką, wkładamy warzywa, spinamy druki koniec i umieszczamy w nagrzanym do temperatury 200 st. C piekarniku. Pieczemy 40 minut.

Po wyjęciu z piekarnika odcinamy koniec rękawa i przekładamy warzywa do salaterki. Można posypać świeżym koperkiem lub natką, szczególnie jeśli zrezygnowaliśmy z czosnku. Oczywiście warzywa możemy komponować dowolnie w zależności od tego co mamy akurat pod ręką i na co mamy ochotę. Danie jest tak pyszne, że z powodzeniem możemy nim poczęstować gości.

Zielona fasolka z oliwą z oliwek i czosnkiem

Danko zarówno obiadowe jak i kolacyjne. Prościutkie, taniutkie i pyszniutkie.

Możemy je przygotować z fasolki mrożonej lub świeżej .

Niskokaloryczne więc możemy jeść do syta.

Przygotowanie:

gotujemy w osolonej wodzie paczkę mrożonej lub 500g świeżej zielonej fasolki , odcedzamy, wykładamy do miski.
Na patelni rozgrzewamy 3 łyżki oliwy z oliwek, do której wciskamy przez praskę 4 ząbki czosnku.
Po zeszkleniu czosnku ( uważamy żeby nie przypalić ! ) całość przekładamy do miski z ciepła fasolką, mieszamy i SMACZNEGO !

Dorsz w porach

Danie ma tę zaletę, że oprócz tego że jest smaczne to prawie „robi się samo”.

Do jego przygotowania potrzebujemy patelnię z grubym dnem z pokrywą.

Potrzebne składniki:

  • 500g mrożonych filetów z dorsza
  • 300-400g porów
  • ulubiona gotowa przyprawa do ryb vegeta lub kucharek
  • ½ łyżki oliwy z oliwek

Wykonanie:

Na posmarowanej oliwą patelni układamy jedną warstwą posypane przyprawą do ryb zamrożone filety z dorsza. Pory kroimy w talarki, rozsypujemy na rybie i posypujemy z umiarem wegetą. Przykrywamy pokrywą , umieszczamy najpierw na średnim ogniu, po 15 minutach ogień zmniejszamy i trzymamy cały czas pod pokrywą jeszcze 20 minut. Gotowe. Jeśli nie jesteśmy na ścisłej diecie to do tego dania świetnie pasuje ryż na sypko. SMACZNEGO !!!

Ryba pieczona w rękawie z warzywami

Łatwe w przygotowaniu, dietetyczne i zdrowe danie.

Potrzebne produkty:

  • rękaw foliowy do pieczenia
  • 600 g świeżej ryby lub rozmrożonej i starannie osuszonej w kuchennym papierowym ręczniku (jeśli przyrządzamy danie z ryby mrożonej pamiętajmy, że waga ryby mrożonej musi być o ok. 30% większa)
  • 1 mała cukinia
  • 1 kalarepka
  • ½ małego selera
  • 1/8 główki małej włoskiej kapusty
  • przyprawa do ryb, vegeta
  • oliwa z oliwek do smarzenia

Przygotowanie:

Rybę dzielimy na kilka kawałków, posypujemy dowolną gotową mieszanką przypraw do ryb, smarujemy cieniutką warstewką oliwy z oliwek i wkładamy do spiętego z jednej strony rękawa. Warzywa kroimy na kawałki średniej wielkości, wkładamy do miski, spryskujemy niewielką ilością oliwy z oliwek, posypujemy vegetą, mieszamy żeby równomiernie rozprowadzić oliwę z przyprawą i układamy na kawałkach ryby. Spinamy rękaw i wkładamy do nagrzanego do 200 st. C piekarnika na 35 – 40 minut. Powyższa ilość wystarcza na 4 porcje.

Pstrąg pieczony w folii

Kupujemy patroszonego pstrąga, myjemy go starannie i osuszamy przy pomocy papierowego, kuchennego ręcznika. Następnie nacieramy wewnątrz i na zewnątrz przyprawą do ryb i smarujemy cieniutką warstewką oliwy z oliwek. Do wnętrza ryby wkładamy dwa przecięte na pół plasterki cytryny, gałązkę koperku lub rozmarynu i przepołowiony ząbek czosnku a następnie zawijamy rybę w folię aluminiową. Wkładamy do nagrzanego do 180 st. C piekarnika i pieczemy 30 minut. W połowie pieczenia folię nakłuwamy od góry.

Sałatka cesarska z tuńczykiem i orzechami

Porcja dla dwóch osób

Składniki:

  • 1 mała sałata rzymska (można zastąpić lodową jeśli ktoś nie lubi smaku rzymskiej)
  • 1 dymka
  • 1 puszka tuńczyka w oleju
  • 1 pomidor
  • 1 jajko na twardo
  • 4 włoskie orzechy
  • sól, pieprz
  • sok z 1/8 cytryny

Przygotowanie:

Sałatę po zdjęciu wierzchnich liści rwiemy na kawałki i umieszczamy w misce do sałat. Pomidora filetujemy (dzielimy na ósemki, wykrawamy i odrzucamy środek z pestkami), dymkę kroimy na plasterki, jajko na ósemki, tuńczyka wyjmujemy z puszki i wszystko razem z olejem dodajemy do sałaty. Przyprawiamy solą, pieprzem, sokiem z cytryny i dekorujemy połówkami orzechów.

Szaszłyki z kurczaka

Składniki:

  • podwójny filet z kurczaka
  • 1 mała czerwona papryka
  • 2 małe cebulki
  • kilka pieczarek
  • przyprawa do kurczaka - gotowa mieszanka dowolnej firmy
  • 1,5 łyżki oliwy z oliwek
  • patyczki do szaszłyków
  • pędzelek do smarowania

Przygotowanie:

Filety myjemy, osuszamy w papierowym ręczniku i kroimy w kostkę o boku ok. 2,5 cm a następnie równomiernie posypujemy przyprawą i odstawiamy do lodówki na 1 godzinę. Patyczki do szaszłyków wkładamy do naczynia z wodą i moczymy min. 30 minut. Paprykę po oczyszczeniu z nasion kroimy na kawałki o boku 2-2,5 cm. Małe pieczarki pozostawiamy w całości, większe przekrawamy na pół, cebule kroimy w plastry. Nadziewamy na patyczki naprzemiennie wszystkie składniki i przy pomocy pędzelka nakładamy cieniutką warstewkę oliwy z oliwek. Szaszłyki umieszczamy w żaroodpornym naczyniu opierając patyczki o jego krawędzie (szaszłyki mają wisieć nie dotykając dna) i wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 200 st. C. Pieczemy ok. 40-45 minut.

Przy diecie kurczakowej jest to porcja dla 1 osoby, przy innych – dla dwóch

SMACZNEGO !

Sałatka ze świeżych warzyw z grilowanym kurczakiem

Składniki:

  • ¼ lodowej sałaty
  • ½ długiego ogórka
  • 2 średnie pomidory
  • ½ pęczka rzodkiewek
  • ½ małej czerwonej cebulki albo 1 cała dymka
  • 80 – 100 g grillowanej, pieczonej lub gotowanej piersi z kurczaka
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • sok z 1/8 cytryny lub kilka kropli octu balsamicznego
  • ¼ łyżeczki musztardy
  • odrobina soli i pieprzu

Wykonanie:

Sałatę rwiemy na nieduże kawałki, pomidory kroimy w ósemki, ogórki w półplasterki, rzodkiewki w plasterki, cebulę w półkrążki i wszystko wkładamy do miski. Dodajemy kurczaka podzielonego na kawałki a następnie z oliwy, soku z cytryny, soli, pieprzu i musztardy przygotowujemy sos ( najlepiej wszystkie składniki umieścić w słoiku, zakręcić i starannie wymieszać przez potrząsanie – możemy zrobić więcej i przechować w lodówce nawet kilka dni ). Przygotowanym sosem polewamy składniki w misce, delikatnie mieszamy i gotowe ! Jeśli mamy ochotę na zmianę – zamiast kurczaka możemy dodać 10 dkg wędzonego łososia sałatkowego.

Sałatka grecka

Składniki na 2 porcje :

  • ½ długiego ogórka
  • 2 średnie pomidory
  • ½ czerwonej papryki (jeśli mała to cała)
  • 1 mała cebula
  • ½ opakowania sera feta (tzn ok. 10 dkg)
  • 10-12 oliwek bez pestek
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • kilka kropel octu balsamicznego lub winnego
  • sól, pieprz

Wykonanie:

Ogórka kroimy (ze skórką) na półplasterki, pomidora na ósemki, paprykę w paseczki i cebulę w cieniutkie piórka. Wszystko wkładamy do miski i dodajemy fetę pokrojoną w kostkę o boku ok. 1cm oraz przekrojone na pół oliwki (jeśli malutkie to zastawiamy w całości). Całość oprószamy solą i świeżo zmielonym czarnym pieprzem, kropimy oliwą z oliwek i octem winnym lub balsamicznym.

Delikatnie mieszamy i GOTOWE. SMACZNEGO !!!

Sos winegret

Składniki :

  • ½ szklanki oliwy z oliwek
  • 1 łyżka octu winnego lub balsamicznego
  • 1 łyżeczka musztardy
  • szczypta cukru
  • odrobina świeżo zmielonego pieprzu
  • 1 pokruszona mini kosteczka czosnkowa Knorra (jeśli nie chcemy sosu o posmaku czosnkowym użyjmy do przyprawienia soli i posiekanej natki pietruszki lub szczypty oregano)

Wykonanie:

Do słoika np. po dżemie wkładamy wszystkie składniki, szczelnie zakręcamy i potrząsamy aż do uzyskania jednolitej emulsji. Zużywamy ile trzeba, resztę przechowujemy w lodówce do kilku dni. Przed każdym następnym użyciem potrząsamy do uzyskania jednolitej konsystencji.

Kurczak pieczony w rękawie

Składniki:

  • 1 cały kurczak
  • 1 torebka gotowej przyprawy do kurczaka dowolnej marki
  • rękaw foliowy do pieczenia

Wykonanie:

Kurczaka myjemy, osuszamy w papierowym ręczniku, odcinamy nóżki i skrzydełka, resztę dzielimy na kawałki. Z każdego elementu zdejmujemy skórę i tłuszcz a następnie posypujemy przyprawą i odstawiamy na minimum godzinę do lodówki. Odcinamy ok. 60 cm rękawa, spinamy z jednej strony, wkładamy luźno kawałki kurczaka, spinamy z drugiej i umieszczamy w nagrzanym do temperatury 200 st. C piekarniku na 60 minut. Po tym czasie wyjmujemy z pieca odcinamy koniec rękawa razem ze spinką i wyjmujemy upieczone, apetycznie pachnące , pyszne kawałki kurczaczka.
SMACZNEGO !!!

Sałatka nicejska

Składniki na 1 porcję:

  • 1 jajko ugotowane na twardo
  • 2 filety anchois
  • kilka czarnych oliwek
  • kilka liści zielonej sałaty
  • 1 średni pomidor
  • ½ zielonego ogórka
  • ¼ zielonej papryki
  • ¼ średniej cebuli
  • na sos:
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • szczypta suszonej bazylii lub 2 listki świeżej drobniutko posiekanej
  • sól, pieprz

Wykonanie:

Umytą sałatę porwaną na części rozłożyć na talerzu, pomidora pokroić w ósemki, ogórka w cienkie plasterki, paprykę w paseczki, cebulkę w piórka, jajko obrać i pokroić w ćwiartki, anchois podzielić na kilka kawałków i wszystko razem z oliwkami ułożyć na zielonej sałacie. Polać sosem przyrządzonym z podanych wyżej składników.

Ryba gotowana w warzywach

Składniki na dwie porcje:

  • 500 g filetów rybnych lub tuszek
  • mrożona włoszczyzna (opakowanie 400 g)
  • puszka krojonych pomidorów w cząstkach
  • 1 łyżka oliwy z oliwek
  • sól, pieprz,
  • czerwona słodka papryka,
  • szczypta ziół prowansalskich

Wykonanie:

Rybkę opłukać, pokroić na części, posolić i odłożyć na bok. W tym czasie rozgrzać na patelni oliwę i wrzucić zamrożoną włoszczyznę. Pod przykryciem doprowadzić do rozmrożenia, wlać zawartość puszki z pomidorami, dolać 250 ml wody, doprawić solą, pieprzem , papryką i ziołami, zagotować. Przełożyć do garnka połowę zawartości patelni, ułożyć kawałki ryby, przykryć resztą warzyw i zalać pozostałym płynem. Gotować pod przykryciem ok. 25 minut na małym ogniu.

Omlet z dwóch jajek

Składniki;

  • 2 jajka
  • 2 łyżki mleka lub wody
  • szczypta soli
  • łyżeczka masła

Wykonanie:

Jajka myjemy w ciepłej wodzie, wybijamy do miseczki, dodajemy mleko lub wodę, leciutko solimy i ubijemy trzepaczką lub widelcem do uzyskania jednolitej konsystencji (ma być gładka, nie puszysta !). Na małej patelni rozgrzewamy masło (nie rumienimy !!!) i wlewamy masę. Gdy brzegi się zetną podważamy je szerokim nożem pozwalając masie spłynąć pod spód. Przechylamy patelnię na boki aby płynna masa w całości spłynęła na dno patelni – pamiętamy, że klasyczny omlet smażymy bez przewracania na drugą stronę. Omlet jest gotowy gdy spód jest przyrumieniony a wierzch ścięty. Zdejmujemy z patelni i delikatnie smarujemy niskocukrowym dżemem.
Składamy na pól i SMACZNEGO !!!

Omlet z bekonem i pieczarkami

Składniki:

  • 2 jajka
  • 5 dkg pieczarek
  • 1 plaster bekonu
  • 1 niepełna łyżka mleka
  • 1 łyżeczka masła
  • 1 dymka
  • 30 g tartego żółtego sera
  • sól, pieprz

Wykonanie:

Na łyżeczce masła podsmażamy bekon i pokrojone pieczarki. Pod koniec smażenia dodajemy posiekaną dymkę, doprawiamy solą i pieprzem. Jajka z mlekiem lekko ubijamy trzepaczką , dodajemy żółty ser i wylewamy na patelnię. Smażymy z obu stron do momentu aż jajka się zetną. GOTOWE.
SMACZNEGO !!!

 

Do diety polecamy zastosować również nasze techniki relaksacyjne oraz medytację.

medytacja i oddychanie
Aby otrzymać kod dostępu wyślij SMS na numer 7255 o treści KOD.DIETA
Usługa działa w sieciach operatorów: Era, Orange, Plus GSM, Play, Heyah, Sami Swoi.
Właściciel serwisu: biuro@atryda.pl. Serwis SMS obsługuje Justpay.pl.

Koszt przesłania wiadomości 2 zł netto 2.46 zł brutto.