porady nie od parady

Przekąski

Przy stosowaniu jakiejkolwiek diety ważne jest aby trzymać się wyznaczonych pór posiłków i nie podjadać pomiędzy nimi. Oczywiście nie zawsze się to udaje, nie zawsze nasz tryb życia pozwala na przygotowywanie o odpowiednich porach wskazanych potraw. Można się wówczas ratować drobną, zdrową przekąską w postaci owoców, surowych warzyw lub bakalii.
Znakomite właściwości mają suszone śliwki – są bardzo bogate w błonnik, ułatwiają spalanie tłuszczu. Mają dużą zawartość pektyn, które spowalniają wchłanianie cukru dzięki czemu nasz organizm spala znacznie więcej tłuszcze. Zawarty w nich błonnik hamuje także wchłanianie przez organizm cholesterolu. Suszone śliwki przyśpieszają przemianę materii, poprawiają trawienie. W 100g suszonych śliwek znajduje się niecały gram tłuszczu i 10 g błonnika. Jednak uwaga – w 100g śliwek zawiera się 257 kalorii – ale bez obaw możemy włączyć je do naszej diety dodając kilka sztuk do jogurtu lub musli.
Suszone gruszki (100g – 294 kcal) są również bogate w błonnik, zawierają potas, żelazo i pektyny, które obniżają poziom cholesterolu. Zastosowanie podobne jak przy suszonych śliwkach – musli, jogurt, sałatki.
Suszone brzoskwinie (100g – 282 kcal) dodają energii, zawierają bardzo dużo składników odżywczych, są bardzo pożywne. Można w nich znaleźć m.in. potas, fosfor, magnez, żelazo.
Suszone jabłka (100g – 279 kcal) – zawarty w nich błonnik wiąże tłuszcz i toksyny. Wartość energetyczna jabłek suszonych jest znacznie wyższa niż świeżych.
 
Orzechy nawet niewielka ilość orzechów zapewnia dzienne zapotrzebowanie ludzkiego organizmu w nienasycone kwasy tłuszczowe, które korzystnie wpływają na układ krwionośny, zapobiegają atakom serca oraz zmniejszają stężenie złego cholesterolu. Orzechy ponadto obniżają poziom cukru we krwi, a także pobudzają pracę mózgu i łagodzą stany depresyjne. Jest w nich sporo witaminy A, C i E oraz wapnia, magnezu, potasu i fosforu. Niestety, przy całym swoim dobrodziejstwie orzechy mają jedną wadę, są wysoko kaloryczne. Na przykład 100g orzechów włoskich dostarcza aż 680 kcal, a laskowych 645 kcal. Należy o tym pamiętać!
 
Migdały mają zbawienny wpływ na nasz system immunologiczny. Wspomagają prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Ponieważ są dość kaloryczne – 8 sztuk to 65 kcal -należy je chrupać z umiarem. Nie więcej niż garść dziennie.
 
Grejpfrut jest owocem niezwykle zdrowym i niskokalorycznym, występuje w wielu dietach. Wpływa dobrze na trawienie i pobudza krążenie krwi. Jeden średniej wielkości owoc to 80 kcal.
Melon (100g – 52 kcal) – miąższ melona, w zależności od odmiany, może być mniej lub bardziej słodki. Może być barwy białej, żóółto-zielonej lub pomarańczowej. Każdy melon w około 90 procentach zawiera wodę, ma też w sobie dużo cukru i beta-karotenu. Wszystkie odmiany są niskokaloryczne i bogate w witaminy A i C oraz w składniki mineralne. Doskonale komponują się w sałatkach i deserach.
Jabłko – to najpopularniejszy, bardzo zdrowy i łatwo dostępny owoc we wszystkich strefach klimatycznych. Jabłko to kopalnia witamin, błonnika i węglowodanów prostych, które bardzo szybko przenikają do krwi i stanowią zastrzyk energii dla zmęczonego organizmu. Występuje w nich również witamina C i P oraz magnez, które zapobiegają miażdżycy.
Jabłka zawierają błonnik, który ma zbawienny wpływ na ustrój pokarmowy. Wymiata resztki i szkodliwe produkty przemiany materii zapobiegając ich zaleganiu i fermentacji w jelitach. Działa oczyszczająco, usuwa wolne rodniki i toksyny. Posiada zdolność wiązania złego cholesterolu i w ten sposób obniża jego poziom. Są niskokaloryczne – jabłko o wadze 100g dostarcza zaledwie 52 kcal.
Znakomitymi przekąskami mogą być również świeże warzywa – to bogactwo witamin i minerałów, surowe są niskokaloryczne, zawierają przeciwutleniacze. Godną polecenia jest marchewka (100g – 31 kcal), znakomite źródło betakarotenu, który jest silnym przeciwutleniaczem. Jego wysokie dawki w marchwi mają zbawienny wpływ na oczy, przeciwdziałają chorobie wieńcowej, a zawarte w niej substancje włókniste pomagają w obniżaniu poziomu cholesterolu i regulują pracę przewodu pokarmowego.
 
Papryka - niezwykle bogata w witaminę C. Pomaga w zwalczaniu astmy, przeziębień, angin, zapaleń oskrzeli, zaćmy oraz miażdżycy.
Kalarepa – zawiera liczne przeciwutleniacze, w tym luteinę, witaminę C i beta-karoten. Jest warzywem nieuczulającym. Można zjadać również liście, w których jest również cenna ilość substancji odżywczych. W 100g kalarepy jest 29 kcal.
Rzodkiewka jest dobrym źródłem witaminy C oraz żelaza, wapnia, magnezu. Polecana jest osobom cierpiącym na niedokrwistość, a z racji swojej niewielkiej kaloryczności – osobom odchudzającym się. Siedem średnich rzodkiewek dostarcza tylko 14 kcal.