porady nie od parady

Napoje, a dieta

Przy stosowaniu każdej diety zalecane jest spożywanie większej ilości płynów. Może to być woda mineralna, herbata bez cukru, herbatki owocowe i ziołowe, soki owocowe lub warzywne nie słodzone. Woda pomaga usunąć z organizmu szkodliwe substancje powstające z rozkładu tkanki tłuszczowej. Ale uwaga! Napoje gazowane nie są wskazane – pobudzają apetyt i z reguły zawierają cukier!
A więc, co pić...?
 
Kawa
Kofeina zawarta w kawie w małych ilościach działa stymulująco – pobudza pracę serca, oddziałuje na układ nerwowy, przyspiesza metabolizm. Ponieważ przedawkowanie kofeiny może objawiać się drżeniem rąk, niepokojem, trudnościami z koncentracją, przyspieszonym biciem serca oraz podwyższonym ciśnieniem tętniczym, to w trakcie odchudzania nie należy przekraczać 3-4 filiżanek tego czarnego płynu.
 
Codziennie woda
- bez żadnych ograniczeń można pić naturalne wody źródlane (Żywiec Zdrój, Eden). Stężenie zawartych w nich mikroelementów nie przekracza 500 mg na litr. Nadają się również do gotowania. Czerpane są zwykle z górskich źródeł, mają śladowe ilości składników mineralnych.
Inaczej jest z wodami mineralnymi. Średnio zmineralizowane (Nałęczowianka, Kinga Pienińska)– zawierają do 1000 mg mikroelementów w litrze i można je pić bez ograniczeń przez cały rok., świetnie gaszą pragnienie. Mają niewiele sodu, który zwiększa ciśnienie krwi.
Wody wysoko zmineralizowane (Muszynianka, Piwniczanka) mają powyżej 1000 mg składników mineralnych na litr. Wzbogacają dietę w łatwo przyswajalne składniki mineralne, dostarczają sporo potasu, magnezu oraz wapnia, które korzystnie wpływają na pracę serca i układu krążenia. Świetnie sprawdzają się latem, gdy żar leje się z nieba – uzupełniają składniki, które tracimy wraz z potem.
 
Soki owocowe i warzywne
są źródłem cennych składników mineralnych, witamin, błonnika i antyoksydantów. Ponieważ to dzięki nim organizm może zdrowo funkcjonować, powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie. Zwłaszcza zimą, kiedy to warzyw i owoców jemy zdecydowanie mniej.
Najwartościowszy sok to oczywiście ten wyciśnięty ze świeżych owoców lub warzyw. Niestety wadą świeżych soków jest to, że nie możemy przechowywać ich dłużej (nawet w lodówce) niż kilka godzin. Nie każdy też ma odpowiedni sprzęt czy czas aby samemu wyciskać soki. Na sklepowych półkach znajdziemy ich mnóstwo ale różnią się nie tylko smakiem i barwą lecz przede wszystkim składem.
Sok – jest w 100 procentach uzyskany z owoców lub warzyw, najczęściej jest bez dodatku cukru, nie zawiera sztucznych barwników i aromatów i nie jest chemicznie konserwowany.
Nektar – zawiera minimum 25 procent soku, oprócz tego dodatek cukru i wody. Zazwyczaj nie zawierają sztucznych barwników i konserwantów. Ale z uwagi na zawartość cukru nie jest polecany w dietach odchudzających.
Napój owocowy - zawiera mniej procent soku, więcej wody, cukru i kwasku cytrynowego. Mogą się w nim znaleźć barwniki i aromaty. Nie polecamy przy odchudzaniu.
Najlepiej wybierać soki i to mętne. Taki sok nie jest poddawany intensywnym procesom klarowania i filtrowania. Przecedza się go jedynie przez sito, co sprawia, że zawiera błonnik – zbawienny przy każdej diecie. Mętne soki są droższe od klarowanych napojów ale za to bardzo zdrowe. Zawierają cztery razy więcej dobroczynnych fitoskładników, które znajdują się tuż pod skórką. To właśnie fitoskładniki usprawniają funkcjonowanie układu odpornościowego, zwalczają wirusy i bakterie, działają przeciwzapalnie, antyrakowo, oczyszczają organizm z toksyn i przśpieszają przemianę materii. Mają większą zdolność usuwania z organizmu szkodliwych wolnych rodników.
 
Herbata
tutaj wybór jest bardzo duży. Poczynając od herbat czarnych, po zielone, czerwone, owocowe, ziołowe – wszystkie gatunki znakomicie nadają się do spożywania podczas diety, a właściwości herbat są bardzo szerokie.
Napar z zielonej herbaty jest bardzo bogaty w witaminy C, E, B, sole mineralne oraz garbniki. Posiada właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, obniża poziom cholesterolu, przeciwdziała stresom, oczyszcza organizm z toksyn. Parzy się ją trzy minuty zalewając wodą o temperaturze 60-80 stopni. Te same liście można parzyć nawet do 3 razy.
Herbata czerwona, zwana Pu-erh zwana jest „mordercą tłuszczu”. Zawarte w herbacie związki aktywują enzymy pokarmowe do wydzielania soków trawiennych oraz pobudzają pracę jelit, co wpływa na metabolizm tłuszczowy. Herbata ta ma również wiele innych właściwości: obniża poziom cholesterolu, pomaga w koncentracji, poprawia pamięć, reguluje przemianę materii, wspomaga pracę wątroby, działa moczopędnie, obniża ciśnienie i wzmacnia organizm.
Parzyć ją należy przez 3 minuty w temperaturze 90-100 stopni, również wielokrotnie gdyż w każdym kolejnym parzeniu oddaje do naparu inne dobroczynne substancje.
Herbatki owocowe natomiast, to bogaty zestaw witamin, soli mineralnych i innych składników odżywczych. Skutecznie rozgrzewają, chronią przed przeziębieniem, poprawiają samopoczucie i są źródłem niespożytych sił witalnych. Sporządzane z nich napary mają orzeźwiający aromat i smak dojrzałych owoców.
Herbaty ziołowe to naturalne środki wspomagające nasz organizm. Są szeroko stosowane w profilaktyce i leczeniu wielu chorób. Każda herbatka ma swoje niepowtarzalne działanie: melisa daje ukojenie po ciężkim i nerwowym dniu, mięta znakomicie sprawdza się po obfitym posiłku ponieważ ułatwia trawienie i działa rozkurczająco, rumianek ma działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Połączenie herbat ziołowych z owocowymi to także niezwykła kompozycja smaków i na pewno zdrowy napój.